Selülit Tedavisi - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

NEDİR ŞU SELÜLİT TEDAVİSİ?

Vücudun genellikle kalça ve bacak bölgelerindeki derinin portakal kabuğu görünümü almasına selülit’e tıpta hidrolipodistrofi denmektedir.

Selülit sıradan bir yağlı doku değildir. Özellikle deriye yakın yağ dokusu kısmının hasara uğramasıyla oluşur. Yağ dokusu etrafındaki liflerin (kolajen ve elastin) yapısının bozulmasıyla, yağ hücreleri küçük lobüller halinde sıkıştırılarak portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar.

Ne kadar şişman olursa olsun erkeklerde çok nadir görülen selülit problemi, kadınların %90-95’inde olup, daha çok kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşır.

Selülit tedavisi mümkün mü?

Ne yazık ki selülit tedavisi sömürülmeye çok açık bir konu olduğu için,

“Selülitinizi yüzde yüz gideriyoruz”

“Selülite kesin çözüm”

gibi bilimsel olmayan yaklaşımlar bir çok yerde görülmektedir. Bundan dolayı selülit tedavisinde bu tip vaatlere karşı çok dikkati olunması gerekmektedir. Doğru derecelendirme ve yaklaşımla selülitin önemli ölçüde düzelmesi mümkündür. Selülit başladıysa selülit tedavisi ancak medikal yöntemlerle olmaktadır. Fakat medikal yöntemlerin yanında bir çok etkisi şüpheli metotlarla da selülit tedavisine yaklaşımda bulunulmaktadır.

Cellulite – woman testing her skin for issues

Selülit oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir?

Selülitin oluşumuna tek bir neden yol açsaydı, onunla mücadelede kolay olabilirdi. Fakat birçok faktörün etkili olduğu selülit için öne çıkan bazıları şunlardır:

Genetik; Eğer annenizde varsa selülit’in sizde de görülmesi çok büyük olasılıktır.

Hormonal nedenler; Selülit’in, bayanlardaki ergenlik, hamilelik, menopoz gibi önemli hormon değişikliklerinin olduğu dönemlerde ortaya çıkması veya artması çok iyi bilinir. Kadınlık hormonu olan östrojenin selüliti arttırdığı gösterilmiştir. Doğum kontrol hapları da selüliti arttıran sebeplerdendir.

Kilo fazlası; Kilolu bayanlarda selülit daha şiddetlidir. Fakat zayıf olmakla da selülitten korunulmuyor. Ne kadar zayıf olursak olalım, hepimizde derialtı yağ dokusu vardır. Selülit sorununu oluşturan derindeki değil yüzeydeki yağ dokusudur.

Beslenme; Tek yönlü ve sağlıksız beslenme selülitin ana nedenlerinden biridir. Fast-food ve hazır gıdalarla beslenme, yiyeceklerimizde fazla miktarda şeker, yağ ve tuz olması selülit oluşumuna neden olmaktadır.

Kola ve kahve; Besleyici değerleri olmadığı halde tükettiğimiz kafein içeren bu ürünler yağ dokusunda ödeme sebep olarak, selüliti arttırmaktadırlar.

Hareketsiz yaşam; Günümüzde birçok işi makinelere bıraktığımız için ortaya çıkan hareketsiz yaşam tarzı, birçok hastalığın yanında Selülit oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

Sigara ve alkol; Selülit oluşumuna katkıda bulunan faktörlerdendir.

Selülitin oluşumundan korunabilir miyiz? (Selülit Tedavisi)

Selütin olmaması, artmaması ya da selülitin tedavisi sonucu ortadan kalkması veya büyük ölçüde düzelme sağlandıktan sonra, bu durumun sürdürülmesi de size bağlıdır. Ne yazık ki selüliti oluşturan olumsuz metabolik süreçler devam etmektedir. Korunma ancak yaşamınızda yapacağınız bazı olumlu değişikliklere bağlıdır. Korunmada dikkat edilmesi gerekenler:

KİLO VERMENİZ VE BUNU SÜRDÜRMENİZ GEREKLİ. Selülit her ne kadar zayıf kişilerde görülse de, fazla kilolar ile arttığı bir gerçektir. Bundan dolayı kurtulacağınız fazla kilolar, selülitten kurtulmanıza da yardım edecektir. Ayrıca kilonuzu sabit tutmanızda çok önemlidir. Sık kilo alıp verme derideki esneklik kaybı ile selülite zemin hazırlar.

BESLENMENİZDE KALICI DEĞİŞİKLİKLER YAPMANIZ ÇOK ÖNEMLİ. Tuz, şekerli ve yağlı gıdalar yanında kahve, neskafe, kola, alkolden de uzak durulmalı. Beslenmenizin sebze ve meyve ağırlıklı olmasına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Cropped image of young woman standing indoors near table with a lot of citruses and cut the ginger.

DÜZENLİ AKTİVİTELER İLE SELÜLİTE MEYDAN OKUYUN. Yürüme, koşu, yüzme, aerobik, dans gibi fiziksel aktiviteler, bu savaşta en önemli yardımcılarınızdan olacaktır.

SU İÇMEYİ UNUTMAYALIM. Tedaviler sırasında günde en az 2 litre, daha sonra ise günde en az 1.5 litre su içmeyi ihmal etmemek gereklidir.

Happy drinking woman holding clean purified water glass in hand in the kitchen at home. Healthy lifestyle

SİGARAYI BIRAKIN VE STRESTEN UZAK DURUN. Demek çok kolay ama sigara ve stresin iç organlara yaptığı olumsuz etkilerin yanında, görünümümüzü de olumsuz etkilediği kanıtlanmış durumdadır.

Selülitinizi kendiniz derecelendirebilirsiniz.

Selülitle mücadelede önce bilinmesi gereken onun şiddetidir. Selülit için sizin de kendinize kolayca uygulayabileceğiniz derecelendirme göstergeleri vardır.

Evre O: Normal durumda veya kaslar kasıldığında da selülit görünümü yoktur.

Evre 1: Normal durumda selülit görünümü yokken, kaslar kasıldığı zaman veya deri elle sıkıştırıldığı zaman portakal kabuğu görünümünün oluşmasıdır.

Evre 2: Elle sıkıştırılmadan veya kaslar kasılmadan bile portakal kabuğu görünümü vardır. Fakat yatağa uzanınca veya öne doğru eğilince portakal kabuğu görünümü kaybolur. Sorunlu bölgede solgunluk, deri ısısının düşmesi ve deri elastikiyetinin azalması dikkati çeker.

Evre 3: Portakal kabuğu görünümü iyice yerleşmiştir. Yatağa uzanma veya öne eğilme ile de geçmez. Derideki solukluk, ısı düşmesi ve elastikiyet kaybı iyice belirgindir. Selülitli bölgede varisler görülebilir. Elle muayenede küçük yuvarlak nodüller hissedilir.

Evre 4: Deri her zaman derin selülitler içerdiğinden dalgalı görünümdedir. Elastikiyet iyice azaldığından sarkmalar vardır. Cilt dokusu süngerimsi ve pörsük görünümdedir. Elle muayenede sert iri ve ağrılı nodüller saptanır.

Daha Fazla Bilgi Alın

Selülit Tedavisi ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5662 veya (+90) 545 412 4345 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.