Altın İğne Radyofrekans Tedavisi - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

Altın İğne Radyofrekans Tedavisi

Yaşlanma, güneş ışınlarına maruz kalma, mevsimsel değişimler, hava kirliliği ve çalışma koşulları gibi pek çok faktör cilt üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Dış etkenlere açık olması nedeniyle diğer organlara oranla çok daha hızlı yaşlanan cildin özellikle de yirmili yaşlardan itibaren daha fazla bakım ve desteğe ihtiyacı vardır. Kırışıklık ve lekelerin oluşumu, orta yaş ile birlikte en yaygın olarak görülen cilt sorunları arasında yer alır. Daha sağlıklı, daha canlı ve genç bir cilt görünümünün elde edilebilmesi için son yıllarda gelişen medikal teknoloji ile birlikte yenilikçi uygulamalar yapılmaktadır. Lazer ışınları ve radyo dalgaları ile yapılan uygulamalar bunların büyük bir kısmını oluşturur. Fraksiyonel radyo frekans radyo dalgaları, FRF uygulaması veya daha basit bir isimlendirme ile altın iğne uygulaması, son yıllarda cilt üzerinde güvenle uygulanan yenilikçi tekniklerden bir tanesidir. Bu uygulama ile cilt yüzeyine etki edilmeden direkt olarak cilt altı hedeflenir ve cildin daha canlı, parlak, gergin bir görünüme kavuşturulması sağlanır. Basit bir yöntem olmasının yanı sıra herhangi bir kesi veya yara olmadan ameliyatsız bir biçimde yüz gençleştirme imkanı tanır.  Altın iğne uygulaması ile birlikte ağrısız, acısız bir şekilde çok daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkündür

Altın İğne Nedir?

Altın iğne, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. Yaşlanma ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, lekelenmeler ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi daha canlı, parlak ve genç göstermeye yardımcı olur. Seanslar şeklinde yapılan altın iğne uygulamasında seans sayısına işlemi uygulayan hekim tarafından cildin durumuna ve çalışılacak bölgeye bakılarak karar verilir. Hedeflenmiş olan cilt görünümüne kaç seansta ulaşılabileceği, ciltteki deformasyonların miktarına ve seviyesine bağlıdır. Altın iğne uygulaması, hem yüzde hem de vücudun farklı bölgelerinde güvenle uygulanabilir. Cerrahi girişimler gerektirmeyen bir tedavi seçeneği olduğundan hastalar kısa bir vakit ayırarak bu işlemi yaptırabilir. Yara izleri, istenmeyen şişlik ve kızarıklıklar, iyileşme süreleri ortadan kalkar. İşlem için kullanılan cihaz cildin yüzeyini etkilemezken alt katmanlara yüksek frekansta enerji gönderir. Cildin alt tabakalarına kontrollü olarak hasar verilirken vücuttaki iyileşme süreçleri ile doğal kolajeni uyarır. Bu sayede lekeler, kırışıklıklar ve yara izleri iyileştirilir, cildin kendini yenilemesi desteklenir. İşlemde altın iğnelerin kullanılmasının nedeni ise enerjinin dağılmasını önleyerek cilt yüzeyinin zarar görmesini engellemek, aynı zamanda enerji kaybını azaltmaktır.

Altın iğne uygulaması hangi durumlarda yapılır?

Altın iğne, birçok cilt kusurunu tedavi edebilme özelliğine sahip olan bir cilt yenileme yöntemidir. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Yanık ve yara izlerinin tedavileri,
 • Kilo alıp vermeye veya hamileliğe bağlı olarak oluşan çatlakların giderilmesi,
 • Yaşlanma belirtilerinin giderilmesi,
 • İnce kırışıklıkların yok edilmesi,
 • Boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinin görünümünün düzeltilmesi,
 • Akne ve izlerinin tedavisi,
 • Göz çevresi morluklarının giderilmesi,
 • Gözeneklerin sıkılaştırılması,
 • Vücutta form kaybı ve sarkıklıkların söz konusu olduğu bölgelerin düzeltilmesi,
 • Cilt lekelerinin giderilmesi gibi alanlarda altın iğne uygulamasından yararlanılabilir.

Altın iğne uygulaması nasıl yapılır?

Altın iğne uygulaması, diğer birçok cilt düzeltme ve gençleştirme tekniğine oranla çok daha kolay ve ağrısız bir yöntemdir. Çok uzun saatler boyunca işleme girmeyi veya cerrahi girişimleri gerektirmiyor olması, bu tekniğin son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Seanslar şeklinde uygulanan altın iğne tedavisinde bir seansın süresi, üzerinde çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterse de genellikle 30-45 dakika aralığındadır. İşlem sonrasında hastaların hastanede kalması gerekmez ve gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra hemen taburcu edilir. Tedavinin kaç seans süreceği ve her bir seansın ne kadar vakit alacağı, hangi aralıkla tekrarlanacağı gibi konulara uygulama yapılacak olan bölge detaylı bir şekilde muayene edildikten sonra işlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından karar verilir. İşlem planlandıktan sonra randevu günü geldiğinde hasta öncelikle işleme hazırlanır. FRF uygulaması öncesinde işlemin yapılacağı bölge temizlenir. Sonrasında acı hissinin en aza indirilebilmesini sağlayan lokal anestezik kremler uygulanır. Kısa bir süre kremin etki etmesi beklendikten sonra işleme geçilir.

Fraksiyonel radyo frekans cihazı ve altın iğne uçları yardımıyla cilt altına yüksek frekanslı radyo dalgaları verilerek kontrollü tahribat sağlanır. Ortalama 35-40 dakika boyunca işleme devam edilir. İşlem sonrasında ciltte kızarıklıkların oluşması normaldir, bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşamına hemen dönebilir, sonraki gün ise işe gidebilir. İşlem sonrasında cilt güneş ışınlarına karşı korunmalıdır. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılır. Altın iğne uygulamasıyla ilk seansın tamamlanması ile birlikte etkiler görülmeye başlar. İşlemin bitmesinin ardından deri altındaki onarım süreci bir süre boyunca devam eder. Bu nedenle her geçen gün sonuçlar daha da belirginleşir. Hekim tarafından önerilen aralıklarla tam olarak istenilen sonuca ulaşılana kadar seanslar tekrarlanmalıdır.

Altın iğne hangi bölgeler için uygundur?

Altın iğne uygulaması, hem yüz hem de vücutta kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Cildin gençleştirilmesi, canlandırılması ve kusurların giderilmesi işlemi vücutta istenilen herhangi bir bölge için uygulanabilir. Bacaklarda geniş alanlara yayılmış olan çatlakların tedavisi gibi büyük çalışma alanlarını içeren uygulamalarda ve birkaç bölgeye birden işlem uygulanması halinde seans süresi normale oranla biraz daha uzun olur. Her bölgenin işleme vereceği yanıt süresi farklı olabileceğinden ve de hedefe yönelik olarak tedavi planı değişkenlik gösterdiğinden farklı bölgeler için farklı randevu tarihleri verilebilir. Uygulamadan istenilen sonucun alınabilmesi ve tedavi başarısının arttırılabilmesi için seansların aksatılmaması çok önemlidir.

Altın iğnenin avantajları nelerdir?

Cilt yenileme ve gençleştirme işlemleri için kullanılabilen çok sayıda yöntem ve cihaz mevcuttur. Bunlardan hangisinin veya hangilerinin tercih edilmesi gerektiğine hekim önerileri doğrultusunda karar verilmelidir. Altın iğne ile radyofrekans uygulaması kolay uygulanabilirliği ve hasta konforu nedeniyle son yılların en fazla tercih edilen cilt yenileme tekniklerinden bir tanesidir. Bu uygulamanın diğer cilt yenileme ve gençleştirme tekniklerine oranla sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte pullanma, kabuklanma veya soyulma oluşmaz.
 • Şişlik, morluk ve uzun süreli kızarıklıklar söz konusu olmadığından uygulamanın yapıldığı dışarıdan fark edilemez.
 • Geçici değil kalıcı etkiler elde edilir.
 • İlk seanstan itibaren kolaylıkla fark edilebilir olumlu etkiler gözlenir.
 • Hastanede kalmayı gerektirmez, hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Cilt yenileme ve kusurları giderme üzerindeki etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tekniktir.
 • Her türlü cilt tipinde ve ten renginde kullanılabilme imkanı sunar.
 • Cerrahi girişimler içermez ve kısa süreli bir işlem olduğundan hasta konforunu ön planda tutar.

Altın iğne tedavisi konusunda sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de altın iğne fiyatları ve tedavi maliyetleridir. Her hastada çalışılması gereken bölgenin alanı ve deformasyonun yoğunluğu farklı olacağından fiyat değişkendir. Hekimin yapacağı muayenenin ardından fiyat, seans sayısı, seans aralıkları gibi konularda detaylı bilgileri alabilirsiniz. Eğer siz de cilt lekeleri, çatlaklar, sivilce izleri, kırışıklık ve benzeri sorunlardan şikayetçiyseniz altın iğne uygulaması yaptırabilirsiniz. Kısa vakitler ayırarak seanslar şeklinde yaptıracağınız bu işlemin ardından daha genç, güzel ve canlı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Altın iğne, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. 

Altın iğne, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. 

Bize Ulaşın

Daha Fazla Bilgi Alın

Altın İğne Tedavisi ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5662 veya (+90) 545 412 4345 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.