İp Askı Uygulamaları(Fransız Askısı) - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

Fransız askısı nedir sorusuna ameliyatsız yüz gerdirme işlemi diye cevap verebiliriz. Yüz askılama işlemi olan Fransız askılama yöntemi Fransa da geliştirilen içi polyester dışı silikon malzemeden yapılmış esnek bir ip kullanarak yapılan ameliyatsız cilt germe işlemidir. Fransız askısı denen yöntemle 20 yaş kadar daha genç görünebilirsiniz. Bu nedenle gençleşmek isteyenlerin son zamanlarda tercih ettiği estetik işlemlerin başında gelir. 

Ameliyat cerrahi ve anestezi olmadığı için bu işleme operasyon demek son derece yanlış olur. Düşük kaşların kaldırılmasını sağlayarak dudak çevresinin, burun kenarlarının, boyun bölgesinin daha gergin ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Yüz ovalinin yeniden oluşturulmasını sağlayarak tüm yüzde etkisi bulunmaktadır. İşlemin ardından günlük yaşantıya devam edilebilmektedir. Fransız askısı yüz germe operasyonu ardından etkisini yaklaşık 2 ay sonra göstermektedir.

Kullanılan iplerin dayanıklı olması sayesinde güvenilir olarak kullanılmaktadır. İpler çevresinde yer alan dokularda kolajen salınımını artırmakta olup cildin ayrıca daha genç olmasını sağlamaktadır. Sadece yüze uygulanmamakta olup isteğe bağlı olarak kol, kalça, bacaklara ve de göğüslere de uygulanabilmektedir.  Yüzde oluşan sarkmalardan rahatsız olan ama ameliyat olmak istemeyen tüm kadın ve erkekler bu teknik ile yüz germe yaptırabilir. Fransız askılama yöntemi yaptıranlarda yaşlanma belirtileri geciktirildiği için son zamanlarda popüler olan işlemlerdendir. 

Bu askılama yöntemi sadece yüzünde oluşan sarkmaların giderilmesinde faydalı değildir. Aynı zamanda yüz felci geçirmiş olan hastaların tedavisi içinde kullanılmaktadır. ‘Kilit Askı’ veya ‘Dinamik Askı’ Yöntemi olarak da bilinen esnek ipler; yüzün mimik hareketlerine uyum sağlayarak gevşer.

İp Askı Yüz Germe İyileşmesi Ne Kadar Sürüyor?

Askılama işlemi yapılan kişi 24 saat içinde de günlük hayatına geri dönebilir. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilir. İlk 7 -10 gün ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Tam etkisi; işlemden sonra 2 ile 3 ay sonrasında olur. Yapılan askılama yöntemi sarkmaların gitmesi ve oluşan kırışıklıkların azalmasına sorunlarına bir tedavi çözümü olmaktadır. Ancak yaşlanma eylemi doğal olan ve bedenimizin verdiği bir tepki olduğu için yaşlanmayı tamamen durdurma gibi bir özellik taşımaz.

Yapılan askılama ile yüz gerdirilir ve sarkan bölgeler toparlanır. Fransız askılama tekniği uygulandıktan sonra cilde kazandırılan gençleşme anında fark edilebilmektedir. Ancak iplerin cilt ile %90 oranında tamamen bütünleşmesi 1 haftayı, iplerin yüz ile entegre çalışması ortalama 2-3 ayı almaktadır.

Fransız askısı yaptıranlar nelere dikkat etmeli? 

Fransız askısı yaptıranlar nelere dikkat etmeli sorusuna şu şekilde cevaplar verebiliriz. 

  • İşlem sonrasında aşırı mimik kullanımından kaçınılmalıdır. 
  • Enfeksiyonlara karşı kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmelidir. 
  • İşlem sonrası makyaj malzemeleri daha dikkatli seçilmelidir.  
  • İplerin kayması durumunda işlemi yapan hekime gidilmeli ve sorun birlikte halledilmelidir. 
  • Beslenmeye dikkat edilmelidir. Beslenme de güzel ve sıkı bir cilt için oldukça önemlidir. 
  • Cildin tekrar eski haline dönmemesi için yeteri kadar günde en az 2 litre su içilmelidir. 
  • Güneş ışılarına karşı her zaman dikkatli olunmalı ve güneş kremi kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır. 
  • Enfeksiyon riskine karşı hijyene dikkat edilmelidir. Kişisel ihtiyaçlar kimseyle paylaşılmamalıdır. 

Alert Message

İp Askı Uygulamaları(Fransız Askısı) ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5662 veya (+90) 545 412 4345 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.